MINISTRY OF ECOLOGY AND ENVIRONMENT
THE PEOPLE'S REPUBLIC OF CHINA
Mobile
中文 Hot Keywords:
Huang Runqiu
黄润秋照片-发布.jpg
HUANG Runqiu
Minister of the Ministry of Ecology and Environment of the People's Republic of China
Personal Profile

Huang Runqiu, male, Han ethnicity, was born in Changsha, Hunan Province in August 1963. He is a member of the Jiusan Society. He started his career in September 1988. He graduated from the Hydrology Department of the Chengdu College of Geology (currently known as the Chengdu University of Technology) with a major in Engineering Geology. He has a postgraduate education, holds a PhD degree in engineering and the professional title of professor.

September 1979 College student major in Engineering Geology, Hydrology Department, Chengdu College of Geology

July 1983 Postgraduate student major in Engineering Geology, Hydrology Department, Chengdu College of Geology

February 1986 PhD student major in Engineering Geology, Hydrology Department, Chengdu College of Geology

September 1988 Teacher, Department of Hydrogeology and Engineering Geology, Chengdu College of Geology

April 1989 Research associate, Chengdu University of Technology; deputy director, State Specialized Laboratory of Geohazard Prevention and Geoenvironment Protection

November 1992 Assistant to the president, dean of the Hydrology Department, and dean of the College of Environment and Civil Engineering, Chengdu University of Technology (December 1992: became a professor; December 1993: became a doctoral supervisor; November 1997: elected vice chairman of the Sichuan Provincial Committee of Jiusan Society)

November 2001 Vice president and doctoral supervisor, Chengdu University of Technology; director, State Specialized Laboratory of Geohazard Prevention and Geoenvironment Protection; vice chairman, Sichuan Provincial Committee of Jiusan Society

May 2007 Chairman, Sichuan Provincial Committee of Jiusan Society; vice president and doctoral supervisor, Chengdu University of Technology; director, State Key Laboratory of Geohazard Prevention and Geoenvironment Protection

December 2007 Standing committee member, Central Committee of Jiusan Society; chairman, Sichuan Provincial Committee of Jiusan Society; vice president and doctoral supervisor, Chengdu University of Technology; director, State Key Laboratory of Geohazard Prevention and Geoenvironment Protection

January 2008 Vice chairman, Sichuan Provincial Committee of the Chinese People’s Political Consultative Conference (CPPCC); standing committee member, Central Committee of Jiusan Society; chairman, Sichuan Provincial Committee of Jiusan Society; vice president and doctoral supervisor, Chengdu University of Technology; director, State Key Laboratory of Geohazard Prevention and Geoenvironment Protection

January 2014 Vice chairman, Standing Committee of the Sichuan Provincial People’s Congress; standing committee member, Central Committee of Jiusan Society; chairman, Sichuan Provincial Committee of Jiusan Society; vice president and doctoral supervisor, Chengdu University of Technology; director, State Key Laboratory of Geohazard Prevention and Geoenvironment Protection; president, Sichuan Provincial Institute of Socialism (May 2014)

March 2016 Vice Minister, Ministry of Environmental Protection; standing committee member, Central Committee of Jiusan Society; chairman, Sichuan Provincial Committee of Jiusan Society

December 2017 Vice Minister, Ministry of Environmental Protection; member, standing committee member and vice chairman, Central Committee of Jiusan Society

March 2018 Vice Minister, Ministry of Ecology and Environment; member, standing committee member and vice chairman, Central Committee of Jiusan Society

April 2020 Minister, Ministry of Ecology and Environment; member, standing committee member and vice chairman, Central Committee of Jiusan Society

Member of the 9th, 10th and 11th CPPCC National Committee; deputy to the 12th National People’s Congress; standing committee member of the 12th National People’s Congress (resigned in March 2016); member and standing committee member of the 13th CPPCC National Committee.

Activities