MINISTRY OF ECOLOGY AND ENVIRONMENT
THE PEOPLE'S REPUBLIC OF CHINA
Mobile
中文 Hot Keywords:
Kurexi Maihesuti
read_image.jpg
Kurexi Maihesuti
Chief Inspector of the CCDI Inspector's Office and Chief Supervisor of the SSC Supervisor's Office, member of the Leading Party Members Group of the Ministry of Ecology and Environment of the People's Republic of China
  • Personal Profile
  • Personal Profile

    Kurexi Maihesuti, male, Uygur ethnicity, was born in Pishan, Xinjiang in March 1960. He began his first job in January 1977 and joined the Communist Party of China (CPC) in January 1984. He graduated from the Party School of the CPC Central Committee, where he studied economic management and received a postgraduate education.

    January 1977 Trainee, Training Unit, Surveying and Mapping Brigade, Xinjiang Military District

    September 1977 Studied Aerial Photogrammetric Office Work at Aerial Photogrammetry Department, People’s Liberation Army Academy of Geomatics

    February 1979 Surveyor, Map-making Unit, the 2nd Surveying and Mapping Brigade, Urumqi Military District

    September 1980 Technician, Aerial Photogrammetric Office Work Unit, Surveying and Mapping Brigade, Guangzhou Military District

    February 1982 Deputy Chief, Map-making Unit and Aerial Photogrammetric Office Work Unit, the 2nd Surveying and Mapping Brigade, Urumqi Military District

    July 1986 Cadre, Office of Teaching Affairs and Office of Part-time Education for Cadres, the Party School of CPC Xinjiang Uygur Autonomous Regional Party Committee

    May 1988 Cadre, Division III, Department of Supervision, Xinjiang Uygur Autonomous Region

    December 1992 Deputy Director, Division III, Department of Supervision, Xinjiang Uygur Autonomous Region

    February 1993 Deputy Director, the 2nd Discipline Inspection and Supervision Office, Xinjiang Uygur Autonomous Regional Commission for Discipline Inspection

    January 1996 Member of the Standing Committee, Xinjiang Uygur Autonomous Regional Commission for Discipline Inspection

    October 1998 Sub-commissioner, Prefectural Administrative Office, Hami Prefecture, Xinjiang Uygur Autonomous Region

    (August 1996-December 1998: Studied Economic Management at Correspondence Department of the Party School of the CPC Central Committee)

    April 2000 Deputy secretary, CPC Hami Prefectural Committee; commissioner, Hami Prefectural Administrative Office, Xinjiang Uygur Autonomous Region

    January 2003 Vice-chairman, the People’s Government of Xinjiang Uygur Autonomous Region (September 2001-July 2004: Studied Economic Management at Graduate Department of the Party School of the CPC Central Committee)

    December 2007 Member of the Standing Committee, CPC Xinjiang Uygur Autonomous Regional Committee; vice-chairman, the People’s Government of Xinjiang Uygur Autonomous Region

    February 2008 Member of the Standing Committee, CPC Xinjiang Uygur Autonomous Regional Committee; vice-chairman, the People’s Government of Xinjiang Uygur Autonomous Region; secretary of Party Committee, Xinjiang Uygur Autonomous Regional State-owned Assets Supervision and Administration Commission

    February 2012 Member of the Standing Committee, CPC Xinjiang Uygur Autonomous Regional Committee; vice-chairman, the People’s Government of Xinjiang Uygur Autonomous Region

    March 2014 Vice Minister and member of Leading Party Members Group, Ministry of Land and Resources; administrator and secretary of Leading Party Members Group, National Administration of Surveying, Mapping and Geoinformation

    March 2018 Vice Minister and member of Leading Party Members Group, Ministry of Natural Resources

    October 2018 Vice Minister and member of Leading Party Members Group, Ministry of Natural Resources; deputy national chief inspector for natural resources

    May 2020 Chief Inspector of Central Commission for Discipline Inspection (CCDI) Inspector’s Office and Chief Supervisor of the State Supervisory Commission (SSC) Supervisor’s Office at the Ministry of Ecology and Environment; member of Leading Party Members Group, Ministry of Ecology and Environment

    Member, 19th CPC Central Commission for Discipline Inspection

  • Activities
Personal Profile

Kurexi Maihesuti, male, Uygur ethnicity, was born in Pishan, Xinjiang in March 1960. He began his first job in January 1977 and joined the Communist Party of China (CPC) in January 1984. He graduated from the Party School of the CPC Central Committee, where he studied economic management and received a postgraduate education.

January 1977 Trainee, Training Unit, Surveying and Mapping Brigade, Xinjiang Military District

September 1977 Studied Aerial Photogrammetric Office Work at Aerial Photogrammetry Department, People’s Liberation Army Academy of Geomatics

February 1979 Surveyor, Map-making Unit, the 2nd Surveying and Mapping Brigade, Urumqi Military District

September 1980 Technician, Aerial Photogrammetric Office Work Unit, Surveying and Mapping Brigade, Guangzhou Military District

February 1982 Deputy Chief, Map-making Unit and Aerial Photogrammetric Office Work Unit, the 2nd Surveying and Mapping Brigade, Urumqi Military District

July 1986 Cadre, Office of Teaching Affairs and Office of Part-time Education for Cadres, the Party School of CPC Xinjiang Uygur Autonomous Regional Party Committee

May 1988 Cadre, Division III, Department of Supervision, Xinjiang Uygur Autonomous Region

December 1992 Deputy Director, Division III, Department of Supervision, Xinjiang Uygur Autonomous Region

February 1993 Deputy Director, the 2nd Discipline Inspection and Supervision Office, Xinjiang Uygur Autonomous Regional Commission for Discipline Inspection

January 1996 Member of the Standing Committee, Xinjiang Uygur Autonomous Regional Commission for Discipline Inspection

October 1998 Sub-commissioner, Prefectural Administrative Office, Hami Prefecture, Xinjiang Uygur Autonomous Region

(August 1996-December 1998: Studied Economic Management at Correspondence Department of the Party School of the CPC Central Committee)

April 2000 Deputy secretary, CPC Hami Prefectural Committee; commissioner, Hami Prefectural Administrative Office, Xinjiang Uygur Autonomous Region

January 2003 Vice-chairman, the People’s Government of Xinjiang Uygur Autonomous Region (September 2001-July 2004: Studied Economic Management at Graduate Department of the Party School of the CPC Central Committee)

December 2007 Member of the Standing Committee, CPC Xinjiang Uygur Autonomous Regional Committee; vice-chairman, the People’s Government of Xinjiang Uygur Autonomous Region

February 2008 Member of the Standing Committee, CPC Xinjiang Uygur Autonomous Regional Committee; vice-chairman, the People’s Government of Xinjiang Uygur Autonomous Region; secretary of Party Committee, Xinjiang Uygur Autonomous Regional State-owned Assets Supervision and Administration Commission

February 2012 Member of the Standing Committee, CPC Xinjiang Uygur Autonomous Regional Committee; vice-chairman, the People’s Government of Xinjiang Uygur Autonomous Region

March 2014 Vice Minister and member of Leading Party Members Group, Ministry of Land and Resources; administrator and secretary of Leading Party Members Group, National Administration of Surveying, Mapping and Geoinformation

March 2018 Vice Minister and member of Leading Party Members Group, Ministry of Natural Resources

October 2018 Vice Minister and member of Leading Party Members Group, Ministry of Natural Resources; deputy national chief inspector for natural resources

May 2020 Chief Inspector of Central Commission for Discipline Inspection (CCDI) Inspector’s Office and Chief Supervisor of the State Supervisory Commission (SSC) Supervisor’s Office at the Ministry of Ecology and Environment; member of Leading Party Members Group, Ministry of Ecology and Environment

Member, 19th CPC Central Commission for Discipline Inspection

Activities